Hozzávalók
- 15 levél friss bazsalikom, megmosva, leszárítva
- 2 gerezd fokhagyma
- csipet só
- 3 ek fenyőmag
- 1/2 pohár extra szűz olíva olaj
- 6 dkg parmezán sajt (reszelt)
Hagyományosan kézzel, egy márványból készült mozsárban keverték ki a hozzávalókat fokhagyma, fenyőmag, bazsalikom, sorrendben
Mostanra már a genovai háziasszonyok is robotgépet használnak. Arra viszont tényleg mindenképpen figyelni kell, hogy csak rövid ideig turmixoljuk, mert ha a turmixgép kései túlmelegednek, akkor megváltozik az íze, az olaszok szerint széna ízű lesz.
Neve az olasz pestare igéből származik, mely a hozzávalók összetörésére, zúzására utal.
A pesto, maga a mozsár, melyben az alapanyagokat hagyományos módon összetörik.
Sok mindenből készülhet pesto, a lényeg az ízek harmóniája. Lehet benne más olajos mag pl. dió, mandula, pisztácia, változhatnak a fűszernövények pl. petrezselyem, menta, zsálya, friss koriander, kombinálhatjuk zöldségekkel pl. rukkola, medvehagyma, pitypang, spenót, paradicsom …
A pestohoz használt fenyőmag a mediterrán fenyők magja. Ez kellemesebb ízű, mint az ázsiai boltokban általában kapható koreai vagy kínai fenyőmag. Alakja hosszúkásabb, színe világosabb.
A legelterjedtebb pesto a genovai, de ismert és közkedvelt a szicíliai is (pesto alla siciliana), ami aszalt paradicsommal, ricottával és dióval vagy mandulával készül.